LIST OF GOVERNOR BEN AYADE’S APPOINMENTS IN CROSS RIVERS STATE

By | December 22, 2017

 LIST OF GOVERNOR BEN AYADE’S APPOINMENTS IN CROSS RIVERS STATE

PRESS RELEASE

His Excellency, the Executive Governor of Cross River State, Senator Professor Ben Ayade has approved the following appointments:

SPECIAL ADVISERS AND SENIOR SPECIAL ASSISTANTS:

S/N NAME DESIGNATION
1. Mr. Eddy Achi Special Adviser – Special Duties
2. Rev. Father Bob Ettah Special Adviser – Religious Affairs
3. Dr. Mrs. Sylvia Atsu Special Adviser – Education
4. Joseph Ayade Special Adviser – Environment
5. Victor Ifop Adoga Special Adviser – Strategic & National Contact
6. Amos Kajang Special Adviser – Aviation

1. Edodi Ejekor Snr. Special Assistant – Rural Development
2. Emmanuel Bassey (OBAS) Snr. Special Assistant – CRS Shippers Council
3. Dr. Eyo Asuquo Ekpenyong Senior Special Assistant – CRS Rice Project
4. Agla, Ernest Unimke Senior Special Assistant – Strategic Planning
5 Idea Marvellous Sunday Snr. Special Asst. – Fiscal Responsibilities & Compliance
6. Boniface Okache Snr. Special Asst. – CRS Tank Farm Project
7. Ubi Arikpo Snr. Special Assistant – CRS Electricity project
8. Comrade Njom Nyambi Snr. Special Assistant – CRS Banana Project
9. Hon. Benedict OgagheAwusa Snr. Special Assistant – CRS Maize Project
10. Peter OkimAbang Snr. Special Assistant – CRS Cocoa Project
11. Stephen IdaguAchine Snr. Special Assistant – CRS Mining Project
12. Wonor Augustine Ibu Snr. Special Asst. – CRS Toll Implementation
13. Obi Steve Owan Snr. Special Asst. – CRS Mega City Project
14. Hon. Ojong Obase Ojong Snr Special Assistant – CRS Quarry Project
15. Bonnie ErayeEwhe Snr. Special Asst. – CRS Petroleum Project
16. Lady kateOgim Snr. Special Asst. – CRS Micro Finance & Enterprise Project
17. Hon. Ignatius Adida Agabi Snr. Special Asst. – CRS Infrastructure Project
18. Chief Nelson Ofem Obono Senior Special Assistant – Lime Stone Project
19. Edu Lebo Lebo Snr. Special Asst. – CRS Garment Company Ltd.
20. Hon. Etaba Okpa Etaba Snr. Special Assistant – CRS Haulage
21. Barr. Paul AmbaNtui Snr. Special Asst. – CRS Clean Energy City Project
22. Barr. Omang Charles Omang Snr. Special Asst. – Smart City Network Project
23. Mrs. Glory Bassey Effiong Snr. Special Asst. – Business Development
24. Mrs. Alberta Nyiam Snr. Special Assistant – CRS Cassava Project
25 Emmanuel Etta Ndum Senior Special Assistant – Corporate Social Responsibilitiesand Compliance
26. Chief UbiItam Etta Senior Special Assistant – Solid Minerals Dev.
27. Mr. Patrick Ogar Snr. Special Assistant – Religious Matters
28. Lambert Ojong Ogar Snr. Special Assistant – CRS Anti-deforestation
29. Mary Iji Snr. Special Assistant –Labour
30. Joe Moffi Senior Special Assistant – Niger Delta Affairs

SPECIAL ASSISTANTS

S/N NAME DESIGNATION
1. Effanga Effiom Orok Special Assistant – Office of the Commissioner, Ministry of Information
2. Mrs. Linus Adie Special Assistant/Desk Officer, Federal Ministry of Solid Minerals
3. Hon. Edet Ekpenyong Edet Special Assistant – CRS Fire Service
4. Ukpe Ikpeme Bassey Special Assistant – Tinapa Reactivation
5. Offiong Onoyom Special Assistant – New Media – (Logistics& Operations)
6. Hon. Emmanuel Ishabor Special Assistant – CRS Tank Farm Project
7. Hon. Agara Fidelis Utibe Special Assistant – Office of the Commissioner, Ministry of Environment
8. Joseph Mbisang Abung Special Assistant – Office of the Commissioner, Ministry of Education
9. Cosmos Ndifon Eba Special Assistant – CRS Quarry Project
10. Stephen Oko Special Assistant – CRS Mining Project
11. EdemEyoAnam Special Assistant – Office of the Commissioner, Ministry of Finance
12. Roland Oku Takon Special Assistant – Company Matters
13 Morgan David Egbe Special Assistant – CRS Rice Project
14. Eyam Francisca Asira Special Assistant – Office of the Commissioner, Ministry of Lands
15. Kelly Akim Okang Ogar Special Assistant – CRS Petroleum SPV
16. Barr. Wofai Patrick Iwara Special Asst – CRS Micro Finance Bank Project
17. Hon. Stanley EdetEtim Special Assistant – Office of the Commissioner, Ministry of Infrastructure
18. Patrick Njan Ekara Special Assistant – CRS Lime Stone Project
19. Ngwu John Ighele Special Assistant – CRS Garment Factory
20. Amba Emmanuel Amba Special Assistant – Office of the Chairman, CRS Sports Commission
21 Tabe Assam Ayuk Special Assistant – Office of the Chairman, Public Utility Management
22. Ubi Samuel Ubi Special Assistant – Office of the DG, New City Development Agency
23. Barr. Agbor Ralph Achere-Achere Special Asst. – Office of the Commissioner, Ministry of Justice
24. Afuo Joseph Ogbaji Special Asst. – Office of the DG, Regulatory and Environmental Compliance
25. Michael Idaka Special Asst. – Urban Development Authority

26. Mr. Akpusu Andrew Special Assistant – Marine Services
27. Iwada Bassey Eja Special Assistant – Office of the Chairman, Prerogative of Mercy Board
28. Sunny Martins Ogar Special Assistant, Office of the Commissioner, Ministry of Works
29. Alamu Abdulrasaq Special Assistant – Office of the DG, State Emergency Agency
30. Nathaniel A. Otaba Special Asst. – New Media (General Services)
31. Kenneth Ere Special Asst. – New Media (Correspondence)
32. Achung Joseph A. Special Assistant – Office of the Commissioner, Ministry of Solid Minerals
33. Ogar Nenka Okpak Special Asst. – Office of the Commissioner, Ministry of Sustainable Development
34. Decon Amos Offiong Special Asst. – Office of the Commissioner, Ministry of Special Project and Special Duties
35. Neji EwaInyang Special Asst.- Office of the Commissioner, Ministry of Rural Transformation
36. Collins Ayade Special Asst. – Office of the Commissioner, Ministry of Gas Resources
37. Elizabeth AkwunabohyeUdie Special Assistant. – Office of the Commissioner, Ministry of Social Housing
38. Ajom Ajom Special Assistant- Office of the Commissioner, Ministry of Agriculture
39. Egbanabo Okache Egbanabo Special Assistant- Office of the Commissioner, Ministry of Transport
40. Augustine Sunday Oben Special Asst. – Office of the Commissioner, Ministry of Power
41. Mr. Samuel Otu Bisong Special Asst.- Office of the Commissioner, Ministry of New City Development
42. Josephine David Special Assistant – Tourism Development, Abuja Desk Office.
43. Adja J. Adja Special Assistant – Office of the Commissioner, Ministry of ICT
44. Okey Victor Ayang Special Assistant – Office of the Commissioner, Ministry of Health
45. OkimTakim Special Assistant – Office of the Commissioner, Ministry Water Resources
46. Joeffrey Thomas Alah Special Asst. – Office of the Deputy Chief of Staff
47. Abang Odage Finian Special Assistant – Office of the DG, Commercial Agriculture
48. Ojie Jacob Etta Special Assistant –Project Monitoring and Supervision
49. Roland Eyamba Special Assistant – Office of the Chairman, Water Board
50. Prince Agbor Onyi Special Assistant – Office of the Commissioner, Ministry of Youths and Sports Development
51. Cyril OyorAyeni Special Assistant – Office of Chairman, Civil Service Commission
52. Ogar Samuel Ekum Special Assistant -Office of the Chairman State Universal Basic Education Board
53. Friday Aruku Odey Special Assistant – Government Operations, Office of the Chief of Staff,
54. Gabriel Ogar Special Assistant – Security, Governor’s Office
55. Hon. Emmanuel NtuiOtang Special Assistant –Office of the Chairman, CRS Passenger Safety Management
56. Hon. Torita Odey Special Assistant – Tertiary Education
57. Gladys Igut Special Assistant – Events
58. Smart Jonah Egbe Special Assistant –Office of the Chairman, CRS Commerce &Commodity Control
59. Hon. Agnes Atsu Special Assistant – Religious Affairs
60. Isaac Imoke Special Assistant –Security – Central
61. Mather Abang Special Asst. – Office of the Commissioner, Ministry of Local Government Affairs.
62. Lawrence Nsa Special Assistant – Office of the Chairman, Local Government Service Commission.
63. Nicholas Kichi Akwo Special Assistant –Wealth Creation
64. Barr. Ivvone Abuo Special Assistant – Multi Door Court
65. Hon. Obaji Mpama Special Asst. – Office of the DG, BORDERCOM
66. Col. Timothy Oshie (Rtd). Special Assistant – Legion Matters
67. Abang Joseph Johnson Special Assistant – Marine Transports
68. Godwin Igwe Special Assistant – Public Affairs
69. Hon. Bassey Agbor Njor Special Assistant – Industries
70. Engr. Tom Joe Special Assistant – Political

Read Also  Standard Chartered Bank Nigeria Board Of Directors

71. Henry NjarAnom Special Assistant – Education
72. Handsome Ibiang Special Assistant – Finance
73. Ojong Manyor Joel Special Assistant – Chieftaincy – Central
74. Akwaji Ikong Ogbang Special Assistant – Chieftaincy – North
75. Maureen Boco Etim Special Assistant – Chieftaincy – South

PERSONAL ASSISTANTS

S/N NAME DESIGNATION
1. Ekpe Anthony Ekpe Personal Asst. – Smart City Network Project
2. Kufre Philip Personal Assistant – Office of the Chairman, Preservation of State Heritage Board
3. Ushie Sylvester A. Personal Assistant – Office of the Chairman, School of Nursing Governing Council
4. Ekeh Ajah Ekeh Personal Assistant – Office of the Chairman, Private School Regulatory Board
5. Ayuk, Mary Fatima Personal Asst. – Records, Governor’s Office
6. Asuquo Effiom Effiong Personal Assistant – Office of the Chairman, Private Hospital Regulatory Board
7. Ogim Nki Nyong Personal Assistant – Office of the Chairman, Food Bank Commission
8. Clement Ogar Personal Assistant – Office of the Chairman, Fiscal Responsibility Commission
9. Akuku Achillis Ugani Personal Assistant – Office of the DG, Commercial Agriculture
10. Joseph Bassey Personal Assistant – CRS Garment Factory
11. Gladys Eremi Obo Personal Assistant – Office of the Chairman, Community Development
12. Godwin Agaga Agba Personal Asst. – Office of the Chairman, Micro Finance and Enterprise Development Board
13. Queen Esther Okem Personal Assistant – Office of the Chairman, Tourism Development Board.
14. Hon. Austine Anoh Personal Assistant – Office of the Executive Secretary, Portside Authority
15. Henry IkwenUgah Personal Assistant – CRS Cocoa Project
16. Hon. Francis ObiaAbang Personal Assistant – Office of the Chairman, Community Development Board
17. Mr. Fidelis Ekpa Personal Assistant – Office of the Chairman, Consumer Protection
18. Paul Effiong Personal Assistant – Company Matters
19. IkpembeO. Ebong Personal Asst. – Rural Dev. Agency (RUDA)
20. Thompson Okoyo Ovat Personal Asst. – Office of the Commissioner, Ministry of Climate Change
21. Eba Dominic Okechukwu Personal Assistant – Office of the Chairman, Cassava Management Board.
22. Robert Onya Personal Assistant on Food Security
23. OgarInyang Ojang Personal Asst. – Physically Challenged Persons
24. Akpufour Elija Personal Assistant – Office of the Chairman, Forestry Commission.
25. Efumbe Kachua Personal Assistant – Office of the Chairman, Commerce and Commodity Control.

APPOINTMENT AS PERSONAL ASSISTANT TO PARAMOUNT RULERS
OF THE 18 LOCAL GOVERNMENT AREAS

1. Usang Nicholas Odum – Personal Assistant to the Paramount Ruler of Biase LGA
2. BasseyEko – Personal Assistant to the Paramount Ruler of Abi LGA
3. Joseph Ekanem Ita – Personal Assistant to the Paramount Ruler of Odukpani LGA
4. Offiong J. Edet – Personal Assistant to the Paramount Ruler of Akpabuyo LGA
5. Emmanuel Effiong Edet – Personal Asst. to the Paramount Ruler of CalabarMun.
6. Emmanuel Etim Edet – Personal Assistant to the Paramount Ruler of Bakassi LGA
7. Omang Onyi – Personal Assistant to the Paramount Rural of Bekwara LGA
8. Omeka Clement – Personal Assistant to the Paramount Rural of Yala LGA
9. Innocent Egbe Mbom – Personal Assistant to the Paramount Rural of Ogoja LGA
10. Akandu Celestine – Personal Assistant to the Paramount Rural of Boki LGA
11. Ojong E. Cyril – Personal Assistant to the Paramount Rural of Etung LGA
12. Clement Ubugha Ewong – Personal Asst. to the Paramount Rural of Obubra LGA
13. Victor Emang Ntul – Personal Assistant to the Paramount Rural of Ikom LGA
14. Emman Ashang – Personal Assistant to the Paramount Rural of Obanliku LGA
15. Cyril Okon Archibong – Personal Asst. to the Paramount Rural of Akamkpa LGA
16. Pius Achu – Personal Assistant to the Paramount Rural of Obudu LGA

CROSS RIVER STATE FOOD BANK LGAUNITS
1. AKPABUYO
1. Bassey Effiom Edem – General Manager
2. Emmanuel Ntiero Bassey – Director of Procurement/Supplies
3. Vivian Bassey Offiong – Director of Account
4. Offiong Maurice Edet – Director of Stores
5. Hon. Offiong Okon Nyong – Director / Secretary

2. AKAMKPA
1. Agnes Etim Orumejok – General Manager
2. Hon. Filiper Innocent Ntuyang – Director of Procurement/ Supplies
3. Linus Oben Echi – Director of Account
4. Hon. Edet Effiong Orok – Director of Stores
5. Lawrence Akima Ogar – Director / Secretary

3. ABI
1. David EleIvara – General Manager
2. Mrs. Agnes Emori Lebo – Director of Procurement/ Supplies
3. Benjamin Usang John – Director of Account
4. Emogor Kingsley John – Director of Stores
5. Nkanu Okpa Ejom – Director / Secretary

4. BAKASSI
1. Etim Edem Okon – General Manager
2. Mrs. Helen Owokure – Director of Procurement/ Supplies
3. Mr.Archibong Edet Effiong – Director of Account
4. Anthony Asuquo Ekpenyong – Director of Stores
5. Hon. Effanga Effiom Ekeng – Director / Secretary

5. BEKWARRA
1. Abel Adinya Prince – General Manager
2. Emmanuel Efenji – Director of Procurement/ Supplies
3. Mrs. Cecilia Okuta – Director of Account
4. Angel Apu – Director of Stores
5. Francis Omashi – Director / Secretary

6. BIASE
1. Ogar Sunday Joseph – General Manager
2. Uguana Eniebieni Ana – Director of Procurement/ Supplies
3. Mrs.EsuMba – Director of Account
4. Solomon Nkanu – Director of Stores
5. David Ukam – Director / Secretary

Read Also  Cheap/Cheapest Private Universities in Nigeria

7. BOKI
1. Charles Okie Okoh – General Manager
2. Peter Otu Akubor – Director of Procurement / Supplies
3. James Owan Orim – Director of Account
4. Francis Ewokom Osang – Director of Stores
5. David Bones Otu – Director / Secretary

8. CALABAR MUN.
1. Bishop (Ntufam) Ekpenyong OffiongIso – General Manager
2. Hon. Florence Inyang – Director of Procurement / Supplies
3. Pastor Benard Itu – Director of Account
4. Mr. Edward Ansa Archibong – Director of Stores
5. Hon. Larry Ita Okon – Director / Secretary

9. CALABAR SOUTH
1. Arit Etim Effiom – General Manager
2. Ekpenyong Effiom Okon – Director of Procurement/ Supplies
3. Charles Mbukpa – Director of Account
4. Ryan AntighaEyo – Director of Stores
5. Sylvester EtimEffiong – Director / Secretary

10. ETUNG
1. Bridget IkwoOkpa – General Manager
2. VpincentOchom Assam – Director of Procurement/ Supplies
3. Mrs.OsikaEjieAtim – Director of Account
4. Ndifon Stephen Aneaman – Director of Stores
5. Oka Etta Ogbagu – Director / Secretary

11. IKOM
1. Barr. Linus Mgboki Ayang – General Manager
2. Stanley Akong Akong – Director of Procurement / Supplies
3. Joy Enu Ndim – Director of Account
4. Akanya Agbor – Director of Stores
5. Charles Arong – Director / Secretary

12. ODUKPANI
1. Eyo Asuquo Bassey – General Manager
2. Hon. Asuquo Okon Etim – Director of Procurement / Supplies
3. Hon. Alex Okon – Director of Account
4. Jack Daniel Ekpenyong – Director of Stores
5. Elder Eyo-Nsa EyoIta – Director / Secretary

13. OBUBRA
1. Jimita Orim – General Manager
2. Emmanuel Egbe Okey – Director of Procurement / Supplies
3. Obeten Friday Abeng – Director of Account
4. Celestina Ovat Uduma – Director of Stores
5. Daniel Akumuruk – Director / Secretary

14. OGOJA
1. Hon. Sam Ogeh – General Manager
2. Julius Abue – Director of Procurement / Supplies
3. Diana Nshokebe Ashor – Director of Account
4. Morphy Uko – Director of Stores
5. Wogor Umari – Director / Secretary

15. OBUDU
1. Aboh Fidelis Isomkwo – General Manager
2. Ereh, Gladys Akpele – Director of Procurement / Supplies
3. Frederick Ugbong – Director of Account
4. Rose Orim – Director of Stores
5. Rose Abua – Director / Secretary

16. OBANLIKU
1. Sunday Eterikang – General Manager
2. Sunday Ihungo – Director of Procurement / Supplies
3. Ebenezer Abua – Director of Account
4. Ukpabua Peter – Director of Stores
5. Moses Ugbo – Director / Secretary

17. YAKURR
1. Elizabeth OkoiBassey – General Manager
2. IbohEnang George – Director of Procurement / Supplies
3. Richard EtengUgobo – Director of Account
4. Anthony E. Ekereke – Director of Stores
5. UbiEbali Brown – Director / Secretary

18. YALA
1. Barr. David Ochim – General Manager
2. Odey John Ohiero – Director of Procurement / Supplies
3. Pascal Igbang – Director of Account
4. Pastor Timothy Obe – Director of Stores
5. Mark Ujor – Director / Secretary

LIST OF YOUTH LIAISON OFFICERS FOR THE 18 LOCAL GOVERNMENT AREAS AND 3 SENATORIAL ZONES

S/N Name Designation LGA

1. Ruth Amiye Personal Assistant Youth Mobilization Obanliku

2. David Undeshi Personal Assistant Youth Mobilization Obudu

3. Charles Eneji Personal Assistant Youth Mobilization Bekwara

4. Jimmy Agbe Personal Assistant Youth Mobilization Ogoja

5. Ben Ongrinya Personal Assistant Youth Mobilization Yala

6. Odu John Odu Personal Assistant Youth Mobilization Boki

7. Kingsley Bachort Tawo Personal Assistant Youth Mobilization Etung

8. Cosmos Nsor Nnentui Personal Assistant Youth Mobilization Ikom

9. William Ovat Personal Assistant Youth Mobilization Obubra

10. Eni Samuel Okoi Personal Assistant Youth Mobilization Yakurr

11. Solomon Isogon Personal Assistant Youth Mobilization Abi

12. Ukeh Enun Okpan Personal Assistant Youth Mobilization Biase

13. Ayi Nyong Ita Personal Assistant Youth Mobilization Akamkpa

14. Okon Philip Personal Assistant Youth Mobilization Odukpani

15. Celestine W. Ekpenyong Personal Assistant Youth Mobilization Cal. South

16. Okoh Duke Personal Assistant Youth Mobilization Cal. Mun

17. Maurice Patrick Personal Assistant Youth Organization Akpabuyo

18. Emma Okokon Asuquo Personal Assistant Youth Organization Bakassi

– Okorie Benard Special Asst. Mobilization Northern
Sen. District

– Owor Erim Agbor Jnr. Special Asst. Mobilization Central
Sen. District

– Comr. Etta Agbor Edim Special Asst. Mobilization Southern
Sen. District

SPECIAL ASSISTANTS ON RELIGIOUS AFFAIRS:

S/N Name LGA
1. Elemi Edu Special Assistant on Religious Affairs Abi
2. John Davis Special Assistant on Religious Affairs Akamkpa
3. Frank Umo Special Assistant on Religious Affairs Akpabuyo
4. Rev. Fr. Paul Etene Special Assistant on Religious Affairs Bakassi
5. Bishop Martin Aqua Special Assistant on Religious Affairs Biase
6. James Ashu Special Assistant on Religious Affairs Bekwarra
7. Pius Bisong KSJ 1 Special Assistant on Religious Affairs Boki
8. Verenable Augustine Okwa Special Assistant on Religious Affairs CalabarMun.
9. Rev. Eyo, UbongEkpenyong Special Assistant on Religious Affairs Calabar South
10. Rev. Fr. Gabriel Inah Special Assistant on Religious Affairs Etung
11. Michael Nsor Special Assistant on Religious Affairs Ikom
12. Jumbo Orji Special Assistant on Religious Affairs Obanliku
13. Rev. Dr. Benedict U. Akor Special Assistant on Religious Affairs Obudu
14. FerdinardOvatEbukwa Special Assistant on Religious Affairs Obubra
15. Rev. EneIta Special Assistant on Religious Affairs Odukpani
16. Felix Edu Special Assistant on Religious Affairs Ogoja
17. Rev. Fr. Mathew Otuji Special Assistant on Religious Affairs Yala
18. Ina InaUsang Special Assistant on Religious Affairs Yakurr

APPOINTMENT AS PERMANENT SECRETARIES

S/N NAME LOCAL GOVT. AREA NEW POSTING
1. Anukwa Fidelis A. Abi
2 Mark Umah Echeghe Akamkpa
3. Duke Stephen Akpabuyo
4. Felix Ekpenyong Ita Akpabuyo
5. Aye Henshaw Bakassi
6. Omaji Mary Bekwarra
7. Emmanuel Enene Eke Biase
8. Irene Olive Aniyom Biase
9. Njama Paul Asu Boki
10. Dr. Joseph Adim Bassey CalabarMun.
11. Bassey Peter Antigha CalabarMun.
12. Odok Franca Arong Etung
13. Etta Emmanuel Ogar Ikom
14. Akpe Mary A. IKom
15. Ugbe Unimniake Joseph Obanliku
16. Ikang Gabriel Francis Obanliku
17. AchuIhort Glory Obubra
18. Asinde Oscar Akomaye Obudu
19. Beshel Gabriel Akpeke Obudu
20. Ebong Thomas Erete Odukpani
21. Aniedi Bassey Ekpenyong Odukpani
22. Ogon Akpe Edung Ogoja
23. Moffi Leonard Igobor Ogoja
24. Dr. Innocent Eteng Yakurr
25. Mary-Jane Ebri Yakurr
26. Ogar Samson Ogar Yala